CUNLIFFE ARMS BOWLING CLUB

Secretary: Eryl Jones, 9 Ffordd Elwy, Wrexham LL12 7RE

Telephone: 01978 - 261962

Email: eryl.jones3@btopenworld.com

Website: http://cunliffearms.bravehost.com/

______________________________

 

 

 

 

 

 

Calendar 2009

 

 

 

 

 

 

Date

League

Team

Venue

Scores

 

 

 

 

 

Cunliffe

Opp

Monday 23 March

Club

Committee Meeting

Cunliffe Arms

7.30 p.m.

 

Saturday 4 April

Club

Tecwyn Bloor Trophy

Club 11 a.m.

Roger Fisher 21

Roy Dougal 20

Sunday 5 April

Flintshire

League Pairs

Llay

 

 

Wednesday 8 April

Flintshire

A - Fron Park

Away

5

7

 

 

B - Airbus

Home

4

8

Saturday 11 April

 

Free date

 

 

 

Tuesday 14 April

Veterans

A - Rhos

Away

1

9

 

 

B - Parciau A

Home

3

7

 

 

C - Free date

 

 

 

Tuesday 14 April

Wel Counties

Esclusham

Home

3

7

Wednesday 15 April

Malpas

A - Malpas BC&I A

Away

143

150

 

 

B - Malpas BC&I B

Home

144

125

Wednesday 15 April

Flintshire

A - Bailey Hill

Home

4

8

 

 

B - Aston A

Away

7

5

Thursday 16 April

WCBC

Park Clean-up 10am - 2 pm

Pavilion Requested

 

 

Saturday 18 April

Wrexham

A - Parciau A

Away

11

3

 

 

B - Parciau B

Home

9

5

 

 

C - Farndon B

Home 11 a.m.

8

6

Monday 20 April

Club

Committee Meeting

Cunliffe Arms

7.30 p.m.

 

Tuesday 21 April

Veterans

A - Aston A

Home

3

7

 

 

B - Llay A

Away

0

10

 

 

C - Coedpoeth B

Away

3

7

Tuesday 21 April

Wel Counties

Llay

Home

6

4

Wednesday 22 April

Malpas

A - Hanmer B

Home

168

88

 

 

B - Chester Road C

Away

133

137

Wednesday 22 April

Flintshire

A - Llay A

Away

7

5

 

 

B - Flint A

Home

8

4

Saturday 25 April

Wrexham

A - Gate HH A

Home

14

0

 

 

B - Castell Alun

Away

5

9

 

 

C - Gate HH C

Away

5

9

Monday 27 April

Veterans

C - Penyffordd

Home

2

8

Monday 27 April

Pairs

Bersham

Home

2

8

Tuesday 28 April

Veterans

A - Coed Talon A

Away

3

7

 

 

B - Coed Talon B

Home

6

4

Tuesday 28 April

Wel Counties

Colwyn Bay RBL

Away

2

8

Wednesday 29 April

Malpas

A - Cholmondeley A

Away

118

129

 

 

B - Chester Road D

Home

166

126

Wednesday 29 April

Flintshire

A - Coed Talon A

Home

8

4

 

 

B - Copperfields

Away

7

5

Saturday 2 May

Wrexham

A - Llay A

Away

6

8

 

 

B - Ellesmere B

Home

12

2

 

 

C - Johnstown B

Away

5

9

Monday 4 May

Pairs

Gate HH B

Away

2

6

Tuesday 5 May

Veterans

A - Chirk

Away

7

3

 

 

B - Bersham

Home

7

3

 

 

C - No Fixture

 

 

 

Tuesday 5 May

Wel Counties

St Asaph

Away

5

5

Wednesday 6 May

Malpas

A - No league match

 

 

 

 

 

B - No league match

 

 

 

Wednesday 6 May

Flintshire

A - Gresford Colliery

Away

2

10

 

 

B - Rhydymwyn A

Away

5

7

Saturday 9 May

Wrexham

A - Esclusham A

Home

8

6

 

 

B - Gresford Village A

Away

6

8

 

 

C - Esclusham C

Home 11a.m.

6

8

Sunday 10 May

Club

Open Competition

Start 10.30 a.m.

M Gilpin

G Rogers

Monday 11 May

Veterans

C - Garden Village C

Home

6

4

Monday 11 May

Pairs

Johnstown

Home

2

6

Tuesday 12 May

Veterans

A - Gate HH A

Home

6

4

 

 

B - Gate HH B

Away

1

9

Tuesday 12 May

Flint Sel Rob

B - Corus

Away

Lost

 

Tuesday 12 May

Wel Counties

Llanfair PG

Home

9

1

Wednesday 13 May

Malpas

A - Farndon

Home

165

97

 

 

B - Tattenhall B

Away

137

116

Wednesday 13 May

Flintshire

A - Connahs Quay A

Away

2

10

 

 

B - Pentre Broughton

Home

11

1

Saturday 16 May

Wrexham

A - Aston A

Away

3

11

 

 

B - Coedpoeth

Home

12

2

 

 

C - Garden Village A

Away

6

8

Monday 18 May

Club

Committee Meeting

Cunliffe Arms

7.30 p.m.

 

Monday 18 May

Pairs

Gresford Colliery

Away

1

7

Tuesday 19 May

Veterans

A - Castell Alun

Home

8

2

 

 

B - Johnstown

Away

7

3

 

 

C - Gresford Village C

Away

9

1

Tuesday 19 May

Wel Counties

Esclusham

Away

1

9

Wednesday 20 May

Vets Roy Park

B - Llay A

Coedpoeth

Lost by 2

 

Wednesday 20 May

Malpas

A - Wrenbury A

Home

155

89

 

 

No match

 

 

 

Wednesday 20 May

Flintshire

A - Esclusham

Home

11

1

 

 

B - Llay B

Away

4

8

Friday 22 May

Wrexham Cup

C - v Johnstown B

6 home,6 away

Won

 

Saturday 23 May

Wrexham

A - Gresford Colliery A

Away

4

10

 

 

B - Flexsys

Home

12

2

 

 

C - Broughton

Home 11a.m.

8

6

Sunday 24 May

WCGBA

Senior Merit Qualifiers

 

Mike

Revill

Monday 25 May

Pairs

Llay

Away

2

6

Tuesday 26 May

Veterans

A - Brymbo

Away

3

7

 

 

B - New Broughton

Home

6

4

 

 

C - Rossett

Away

0

10

Tuesday 26 May

Wel Counties

Gresford Colliery

Away

1

9

Wednesday 27 May

Malpas

A - Chester Road A

Away

160

122

 

 

B - Wrenbury B

Home

154

119

Wednesday 27 May

Flintshire

A - Sychdyn A

Away

6

6

 

 

B - Broughton B

Home

8

4

Saturday 30 May

Wrexham

A - Hawkesbury

Home

8

6

 

 

B - Chirk AAA

Away

6

8

 

 

C - Farndon A

Away

4

10

Monday 1 June

Pairs

Esclusham

Home

8

0

Monday 1 June

Veterans

Inter-County v Gwynedd

Escl. & Llanfair PG

19

5

Tuesday 2 June

Veterans

A - Coedpoeth

Home

9

1

 

 

B - Garden Village A

Away

9

1

Vets Div 4 Cup

Harry McCor

C - Leeswood

Johnstown

 

 

Tuesday 2 June

Wel Counties

Sunny Rhyl

Home

7

3

Wednesday 3 June

Malpas

A - No league match

 

 

 

 

 

B - No league match

 

 

 

Wednesday 3 June

Flintshire

A - Gresford Village

Home

7

5

 

 

B - Sychdyn B

Away

5

7

Friday 5 June

Wrexham Cup

A - Llay A

6 home,6 away

Lost

 

 

 

B - Ellesmere B

6 home,6 away

WO

 

 

 

C - Quarter Final

6 home,6 away

207

203

Saturday 6 June

Wrexham

A - Esclusham B

Away

10

4

 

 

B - Johnstown A

Home

 

 

 

 

C - Plaskynaston

Home 11a.m.

Abandoned

See 14 Ju

Sunday 7 June

BCGBA

Wales v Ch/NL&Fylde

Home and Away

 

 

Monday 8 June

Pairs

Gate HH A

Away

2

6

Tuesday 9 June

Veterans

A - Hawkesbury A

Away

2

8

 

 

B - Hawkesbury B

Home

1

9

 

 

C - Garden Village B

Away

3

7

Tuesday 9 June

Wel Counties

Rhos Park

Away

4

6

Wednesday 10 June

Malpas

A - Bunbury A

Away

138

110

 

 

B - Bangor on Dee B

Home

161

89

Wednesday 10 June

Flintshire

A - Hawkesbury A

Away

9

3

 

 

B - Gate A

Home

5

7

Thursday 11 June

Malpas Cup

B - Tattenhall B

Home

See

24-Jun

Saturday 13 June

Wrexham

A - Brymbo A

Home

11

3

 

 

B - Bersham A

Away

8

6

 

 

C - Parciau C

Away

9

5

Sunday 14 June

Wrexham

C - Plaskynston

Home (AB Match)

9

5

Monday 15 June

Club

Committee Meeting

Cunliffe Arms

7.30 p.m.

 

Monday 15 June

Pairs

Brymbo

Home

6

2

Tuesday 16 June

Veterans

A - Gresford Village A

Home

7

3

 

 

B - Farndon A

Away

3

7

 

 

C - Gresford Village B

Away

3

7

Tuesday 16 June

Wel Counties

Beaumaris

Home

4

6

Wednesday 17 June

Vets P V Day

A - Coed Talon A

Garden Village

Lost

 

Wednesday 17 June

Vets Roy Park

Quarter-Finals

TBA

NA

 

Wednesday 17 June

Malpas

A - Hanmer A

Home at 10.30 am

162

115

 

 

B - Tarporley

Away

143

96

Wednesday 17 June

Flintshire

A - Broughton A

Home

11

1

 

 

B - New Brighton

Away

4

8

Thursday 18 June

Parks

Clean-up day

10 - 2 p.m.

Pavilion

needed

Thursday 18 June

Malpas Cup

A - Hanmer B

Home

75

60

Saturday 20 June

Wrexham

A - Coed Talon A

Away

5

9

 

 

B - Llay C

Home

10

4

 

 

C - Gate HH B

Home 11a.m.

10

4

Monday 22 June

Veterans

C - Leeswood

Home

6

4

Monday 22 June

Pairs

Gresford Village

Away

4

4

Tuesday 23 June

Veterans

A - Flexsys A

Away

4

6

 

 

B - Flexsys B

Home

5

5

Tuesday 23 June

Flint Sid Hall

A - v Coed Talon A

Llay No. 2

7

3

 

Flint John Led

B -  v Llay B

Gresford Village

6

5

Tuesday 23 June

Wel Counties

Llanrwst

Home

9

1

Wednesday 24 June

Malpas

A - Malpas Farmers

Away

166

110

 

Malpas Cup

B - Tattenhall B

Home

84

37

Wednesday 24 June

Flintshire

A - Fron Park

Home

8

4

 

 

B - Airbus

Away

4

8

Thursday 25 June

Malpas Cup

B - Tattenhall B

Away

82

41

Thursday 25 June

Private

Meibion Maelor

Evening

 

 

Saturday 27 June

Wrexham

A - Llay B

Home

14

0

 

 

B - Ellesmere A

Away

9

5

 

 

C - Coed Talon B

Away

6

8

Sunday 28 June

WCGBA

Senior Merit Final

Glyndwr

Trevor

Heath

Monday 29 June

Pairs

Bersham

Away

1

7

Tuesday 30 June

Veterans

A - Rhos

Home

3

7

 

 

B - Parciau

Away

0

10

 

 

C - Free date

 

 

 

Tuesday 30 June

Wel Counties

Deganwy

Away

2

8

Wednesday 1 July

Malpas

A - No league match

 

 

 

 

 

B - No league match

 

 

 

Wednesday 1 July

Flintshire

A - Bailey Hill

Away

2

10

 

 

B - Aston A

Home

8

4

Thursday 2 July

Private

Rotary

 

 

 

Friday 3 July

Wrexham Cup

B - Ellesmere A

TBA

Lost

 

 

 

C - Broughton

TBA

Lost

 

Saturday 4 July

Wrexham

A - Parciau A

Home

12

2

 

 

B - Parciau B

Away

5

9

 

 

C - Farndon B

Away

5

9

Sunday 5 July

BCGBA

Wales v Ch/NL&Fylde

Home and Away

Lost

 

Monday 6 July

Veterans

Inter-County v Clwydians

Home and Away

13

11

Monday 6 July

Veterans

C - Coedpoeth B

Home

7

3

Monday 6 July

Pairs

Gate HH B

Home

6

2

Tuesday 7 July

Veterans

A - Aston A

Away

2

8

 

 

B - Llay A

Home

1

9

Tuesday 7 July

Wel Counties

Llay

Away

3

7

Wednesday 8 July

WCGBA

Vets Merit Quals

Llay Top Green

12 noon

 

Wednesday 8 July

Malpas

A - Malpas BC&I A

Home

146

126

 

 

B - Malpas BC&I B

Away

135

145

Wednesday 8 July

Flintshire

A - Llay A

Home

8

4

 

 

B - Flint A

Away

3

9

Thursday 9 July

Malpas Cup

A - Hanmer B

Away

Lost

 

Friday 10 July

W G Roberts

A - v Bersham A (20)

Esclusham

Won

 

Friday 10 July

Wrexham

B - Johnstown

Home

5

9

Saturday 11 July

Wrexham

A - Gate HH A

Away

10

4

 

 

B - Castell Alun

Home

9

5

 

 

C - Gate HH C

Home 11a.m.

12

2

Monday 13 July

Pairs

Johnstown

Away

1

7

Tuesday 14 July

Veterans

A - Coed Talon A

Home

2

8

 

 

B - Coed Talon B

Away

3

7

 

 

C - Penyffordd

Away

6

4

Tuesday 14 July

Wel Counties

St Asaph

Home

1

9

Wednesday 15 July

Veterans Cups

Semi-Finals

TBA

NA

 

Wednesday 15 July

Malpas

A - Hanmer B

Away

141

133

 

 

B - Chester Road C

Home

163

113

Wednesday 15 July

Flintshire

A - Coed Talon A

Away

5

7

 

 

B - Copperfields

Home

7

5

Thursday 16 July

Malpas Cup

B v Wrenbury B

Home

84

39

Thursday 16 july

Private

Rotary Club

6 p.m.

 

 

Friday 17 July

Wrexham Cup

League Cup Finals

TBA

 

 

Saturday 18 July

Wrexham

A - Llay A

Home

10

4

 

 

B - Ellesmere B

Away

9

5

 

 

C - Johnstown B

Home 11 a.m.

12

2

Sunday 19 July

Cyril Adams

A - Colliery

Johnstown

 

 

 

 

B - Llay

Parciau

123

154

Monday 20 July

Club

Committee Meeting

Cunliffe Arms

7.30 p.m.

 

Monday 20 July

Pairs

Gresford Colliery

Home

3

5

Tuesday 21 July

Veterans

A - Chirk

Home

9

1

 

 

B - Bersham

Away

4

6

Vets Div 4 Cup

Harry McCor

Semi-Finals

TBA

 

 

Tuesday 21 July

Wel Counties

Llanfair PG

Away

1

9

Wednesday 22 July

Malpas

A - Cholmondeley A

Home

149

109

 

 

B - Chester Road D

Away

154

103

Wednesday 22 July

Flintshire

A - Gresford Colliery

Home

Postponed

 

 

 

B - Rhydymwyn A

Home

8

4

Friday 24 July

W G Roberts

A - Parciau A

Gresford Village

196

150

Saturday 25 July

Wrexham

A - Esclusham A

Away

Postponed

06-Aug

 

 

B - Gresford Village A

Home

10

4

 

 

C - Esclusham C

Away

3

11

Saturday 25 July

BCGBA

All-England Sen Merit

Merseyside

Callum

Wraight

Monday 27 July

Veterans

C - Garden Village C

Away

6

4

Monday 27 July

Pairs

Llay

Home

0

8

Tuesday 28 July

Veterans

A - Gate HH A

Away

2

8

 

 

B - Gate HH B

Home

6

4

Tuesday 28 July

Flint Sid Hall

A v Gresford Village

Gate Hangs High

7

3

 

John Ledger

B v New Brighton A

Coed Talon

Lost

 

Tuesday 28 July

Wel Counties

Deganwy

Home

7

3

Wednesday 29 July

WCGBA

Vets Merit Final

Flintshire

Geraint

Evans

Wednesday 29 July

Malpas

A - Farndon

Away

168

109

 

 

B - No league match

 

 

 

Wednesday 29 July

Flintshire

A - Connahs Quay A

Home

11

1

 

 

B - Pentre Broughton

Away

3

9

Thursday 30 July

Malpas Cup

B - Wrenbury B

Away

65

63

Thursday 30 July

Flintshire

A - Colliery

Home

4

8

Saturday 1 August

Wrexham

A - Aston A

Home

11

3

 

 

B - Coedpoeth

Away

9

5

 

 

C - Garden Village A

Home 11a.m.

10

4

Monday 3 August

Veterans

C - Gresford Village C

Home

6

4

Monday 3 August

Pairs

Esclusham

Away

1

7

Tuesday 4 August

Veterans

A - Castell Alun

Away

4

6

 

 

B - Johnstown A

Home

6

4

Tuesday 4 August

Wel Counties

Colwyn Bay RBL

Home

8

2

Wednesday 5 August

Flintshire

A - Esclusham

Away

4

8

 

 

B - Llay B

Home

4

8

Thursday 6 August

Wrexham

A - Esclusham

Away

2

12

Friday 7 August

WG Roberts

A - Llay A

Johnstown

Lost

 

Saturday 8 August

Wrexham

A - Gresford Colliery A

Home

9

5

 

 

B - Flexsys

Away

5

9

 

 

C - Broughton

Away

7

7

Monday 10 August

Veterans

Inter-County v Deeside

Nercwys

11

13

Monday 10 August

Pairs

Gate HH A

Home

7

1

Monday 10 August

Veterans

C - Rossett

Home

7

3

Tuesday 11 August

Veterans

A - Brymbo

Home

8

2

 

 

B - New Broughton

Away

7

3

Tuesday 11 August

Wel Counties

Llanrwst

Away

1

9

Wednesday 12 Aug

Malpas

A - Wrenbury A

Away

143

149

 

 

B - Tattenhall B

Home

168

103

Wednesday 12 Aug

Flintshire

A - Sychdyn A

Home

12

0

 

 

B - Broughton B

Away

2

10

Thursday 13 August

Malpas Semis

B - Whixall

Ma Farmers 1.30pm

84

52

Saturday 15 August

Wrexham

A - Hawkesbury

Away

See 24th

August

 

 

B - Chirk AAA

Home

10

4

 

 

C - Farndon A

Home 11a.m.

10

4

Monday 17 August

Club

Committee Meeting

Cunliffe Arms

7.30 p.m.

 

Monday 17 August

Pairs

Brymbo

Away

2

6

Tuesday 18 August

Veterans

A - Coedpoeth A

Away

4

6

 

 

B - Garden Village A

Home

7

3

Vets Div 4 Cup

Harry McCor

Final

TBA

NA

 

Tuesday 18 August

Wel Counties

Sunny Rhyl

Away

2

8

Wednesday 19 Aug

Malpas

A - Chester Road A

Home

165

101

 

 

B - Wrenbury B

Away

145

109

Wednesday 19 Aug

Flintshire

A - Gresford Village

Away

6

6

 

 

B - Sychdyn B

Home

8

4

Friday 21 August

Club

Cockbird Pairs

Cunliffe

G Lloyd

M Crowl

Saturday 22 August

Wrexham

A - Esclusham B

Home

11

3

 

 

B - Johnstown

Away

5

9

 

 

C - Plaskynaston

Away

10

4

Sunday 23 August

Parks

Summer Event

Bowling Green

2pm

5pm

Monday 24 August

Veterans

C - Garden Village B

Home

3

7

Monday 24 August

Pairs

Gresford Village

Home

5

3

Monday 24 August

Wrexham