CUNLIFFE ARMS BOWLING CLUB

Secretary: Eryl Jones, 9 Ffordd Elwy, Wrexham LL12 7RE

Telephone: 01978 - 261962

Email: eryl.jones3@btopenworld.com

Website: http://cunliffearms.bravehost.com/

______________________________

 

 

 

 

 

 

Calendar 2008

 

 

 

 

 

 

Date

League

Team

Venue

Scores

 

 

 

 

 

Cunliffe

Opp

Monday 28 January

Wrexham

AGM

Bersham

7.30 p.m.

 

Monday 14 January

Club

Committee Meeting

Cunliffe Arms

7.30 p.m.

 

Sunday 3 February

Club

AGM

Cunliffe Arms

5.30 p.m.

 

Monday 17 March

Club

Committee Meeting

Cunliffe Arms

7.30 p.m.

 

Saturday 29 March

Club

Tecwyn Blore Trophy

Cunliffe Arms

Michael

Gilpin

Saturday 5 April

Wrexham

A - Gresford Colliery

Home

9

5

 

 

B - Coedpoeth

Away

3

11

 

 

C - Coed Talon B

Home 11 a.m.

5

9

Sunday 6 April

Flintshire

League Pairs

Llay

Postponed

 

Monday 7 April

Veterans

C - Gresford Colliery

Home

3

7

Tuesday 8 April

Veterans

A - Hawkesbury A

Away

3

7

 

 

B - Farndon B

Home

9

1

Wednesday 9 April

Flintshire

A - Rhos

Away

NA

NA

 

 

B - Copperfields

Home

5

7

Thursday 10 April

Wel Counties

EGM and Pre-Season

Trefnant 7.30 p.m.

 

 

Saturday 12 April

Wrexham

A - Parciau A

Away

6

8

 

 

B - Parciau B

Home

10

4

 

 

Llay C

Away

2

12

Monday 14 April

Veterans

C - Garden Village C

Away

6

4

Tuesday 15 April

Veterans

A - Rhos

Home

4

6

 

 

B - Flexsys B

Away

4

6

Wednesday 16 April

Malpas

A - Wrenbury A

Home

162

105

 

 

B - Malpas Sports

Away

112

155

Wednesday 16 April

Flintshire

A - Bailey Hill

Home

3

9

 

 

B - Airbus

Away

3

9

Saturday 19 April

Wrexham

A - Esclusham B

Home

11

3

 

 

B - Brymbo A

Away

3

11

 

 

C - Broughton

Home 11 a.m.

4

10

Sunday 20 April

Flintshire

League Pairs

Llay   9.30 a.m.

 

 

Monday 21 April

Club

Committee Meeting

7.30 p.m.

 

 

Monday 21 April

Veterans

C - Coedpoeth B

Home

7

3

Tuesday 22 April

Veterans

A - Brymbo A

Away

7

3

 

 

B - Johnstown

Home

9

1

Wednesday 23 April

Malpas

A - Chester Road A

Away

142

128

 

 

B - Waverton

Home

115

144

Wednesday  23 April

Flintshire

A -Llay A

Away

3

9

 

 

B - Sychdyn B

Home

9

3

Saturday 26 April

Wrexham

A - Llay B

Away

9

5

 

 

B - Gate HH A

Home

10

4

 

 

C - Farndon A

Away

6

8

Tuesday 29 April

Veterans

A - Coedpoeth

Home

7

3

 

 

B - Royston

Away

3

7

 

 

C - Leeswood

Away

2

8

Wednesday 30 April

Malpas

A - Hanmer B

Home

168

67

 

 

B - Cholmondeley B

Away

94

163

Wednesday 30 April

Flintshire

A - Coed Talon A

Home

9

3

 

 

B - Penyffordd

Away

9

3

Saturday 3 May

Wrexham

A - Coed Talon A

Home

11

3

 

 

B - Flexsys

Away

5

9

 

 

C - Gate HH C

Home 11a.m.

11

3

Sunday 4 May

WCGBA

Wales v Lancashire

Home & Away

401

400

Monday 5 May

WCGBA

Senior Merit

Closing Date

 

 

Tuesday 6 May

Veterans

A - Gresford Village A

Away

6

4

 

 

B - Castell Alun A

Home

8

2

 

 

C - No Fixture

 

 

 

Tuesday 6 May

Wel Counties

Llanrwst

Home

7

3

Wednesday 7 May

Flintshire

A - Rhydymwyn

Home

10

2

 

 

B - Esclusham

Away

1

11

Saturday 10 May

Wrexham

A - Hawkesbury A

Home

6

8

 

 

B - Corwen

Away

6

8

 

 

C - Aston B

Away

8

6

Sunday 11 May

Club 10.30

Geo Roberts Open Pairs

Cunliffe Arms

Mal Parry

Eryl J

Monday 12 May

Veterans

C - Gresford Village C

Home

7

3

Tuesday 13 May

Veterans

A - Aston A

Home

3

7

 

 

B - Garden Village A

Away

7

3

Tuesday 13 May

Flint Sel Rob

B v Flint B

Home

223

186

Tuesday 13 May

Wel Counties

Llanfair PG Village

Away

7

3

Wednesday 14 May

Malpas

A - Tattenhall A

Home

166

95

 

 

B - No Fixture

 

 

 

Wednesday 14 May

Flintshire

A - Connahs Quay A

Away

4

8

 

 

B - Gresford Village

Home

8

4

Saturday 17 May

Wrexham

A - Johnstown A

Away

9

5

 

 

B - Castell Alun

Home

12

2

 

 

C - Garden Village A

Home 11a.m.

5

9

Monday 19 May

Club

Committee Meeting

7.30 p.m.

 

 

Monday 19 May

Malpas Cup

B v Bangor-on-Dee B

Home

76

59

Monday 19 May

Pairs

Gate HH A

Away

6

2

Tuesday 20 May

Veterans

A - Gate HH A

Away

6

4

 

 

B - Gate HH B

Home

8

2

 

 

C - Parciau B

Away

3

7

Tuesday 20 May

Wel Counties

Trefnant

Home

6

4

Wednesday 21 May

Malpas

A - Hanmer A

Away

110

155

 

 

B - Malpas Farmers

Home

136

133

Wednesday 21 May

Veterans

League Cups Round 1

NA

NA

NA

Wednesday 21 May

Flintshire

A - Gresford Colliery

Home

10

2

 

 

B - Pentre Broughton

Away

2

10

Thursday 22 May

Malpas Cup

B v Bangor-on-Dee B

Away

78

65

Friday 23 May

Wrexham

A - Llay A

6 Home 6 Away

Lost

 

 

League Cups

B - Bye

 

 

 

 

 

C - Parciau C

6 Home 6 Away

Won

 

Saturday 24 May

Wrexham

A - Aston A

Home

11

3

 

 

B - Gate HH B

Away

10

4

 

 

C - Miners

Home 11a.m.

5

9

Sunday 25 May

WCGBA

Senior Merit

Qualifying Rounds

 

 

Monday 26 May

Charity Comp

For Alder hey

Gate Hangs High

 

 

Tuesday 27 May

Veterans

A - Llay A

Home

9

1

 

 

B - Bersham

Away

5

5

 

 

C - Rossett

Away

7

3

Tuesday 27 May

Wel Counties

No Match

 

 

 

Wednesday 28 May

Malpas

A - Bunbury A

Home

139

141

 

 

B - Farndon

Away

148

116

Wednesday 28 May

Flintshire

A - Hawkesbury

Away

4

8

 

 

B - Broughton & Bretton

Home

9

3

Saturday 31 May

Wrexham

A - Llay A

Away

4

10

 

 

B - Chirk

Home

9

5

 

 

C - Bersham

Away

5

9

Sunday 1 June

WCGBA

Wales v Derbyshire

Home & Away

406

438

Monday 2 June

Pairs

Gresford Colliery

Home

2

6

Tuesday 3 June

Veterans

A - Chirk

Away

6

4

 

 

B - Flexsys A

Home

7

3

 

League Cup

C - Leeswood

Brymbo

145

129

Tuesday 3 June

Wel Counties

Cup Round 1 v Llay

Gresford Colliery

128

166

Wednesday 4 June

Veterans

Cup v Hawkesbury

Llay

114

147

Wednesday 4 June

Flintshire

A - Fron Park

Home

8

4

 

 

B - Greenfield

Away

8

4

Friday 6 June

League Cups

B - Flexsys

6 Home 6 Away

WO

 

 

 

C - Bersham

6 Home 6 Away

195

221

Saturday 7 June

Wrexham

A - Ellesmere A

Home

11

3

 

 

B - Ellesmere B

Away

5

9

 

 

C - Plaskynaston

Away

11

3

Monday 9 June

Veterans

Inter-County

Gwynedd - Llanfair

12 (383)

12 (428)

Monday 9 June

Pairs

Bersham

Home

4

4

Tuesday 10 June

Veterans

A - Parciau A

Away

2

8

 

 

B - Farndon A

Home

4

6

 

 

C - Esclusham

Away

NA

NA

Tuesday 10 June

Flint Cup

B - v Nercwys

Away

226

178

Tuesday 10 June

Wel Counties

Min-Don

Home

7

3

Wednesday 11 June

Malpas

A - Malpas BC & I  A

Away

119

134

 

 

B - Chester Road B

Home

150

133

Wednesday 11 June

Flintshire

A - Gate HH  A

Away

9

3

 

 

Aston A

Home

2

10

Friday 13 June

W G Rob Cup

A - (Sc) v New Br (60)

Gresford Village

Won

 

 

 

B - (20) v Esclu A (Scr)

Garden Village

WO

 

 

 

C - (40) v Brymbo (20)

Llay

Lost

 

Saturday 14 June

Wrexham

A - Esclusham A

Away

3

11

 

 

B - Gresford Village A

Home

9

5

 

 

C - Parciau C

Away

4

10

Monday 16 June

Club

Committee Meeting

7.30 p.m.

Cancelled

 

Monday 16 June

Veterans

C - Coed Talon C

Home

6

4

Monday 16 June

Pairs

Gate HH B

Away

4

4

Tuesday 17 June

Veterans

A - Coed Talon A

Home

8

2

 

 

B - Coed Talon B

Away

2

8

Tuesday 17 June

Wel Counties

Rhos Park

Away

3

7

 

League Cups

B - Garden Village A

Miners

Drew

 

Wednesday 18 June

Malpas

A - Cholmondeley A

Away

127

157

 

 

B - No Fixture

 

 

 

Wednesday 18 June

Flintshire

Broughton & Bretton A

Home

5

7

 

 

B - Sychdyn A

Away

1

11

Thursday 19 June

Malpas Cup

A - v Tattenhall

Home

Tattenhall

Withdr

 

 

B v Bangor-on-Dee A

Away

67

64

Saturday 21 June

Wrexham

A - Gresford Colliery

Away

3

11

 

 

B - Coedpoeth

Home

5

9

 

 

C - Coed Talon B

Away

Postponed

 

Monday 23 June

Pairs

Brymbo

Home

6

2

Tuesday 24 June

Veterans

A - Hawkesbury A

Home

3

7

 

 

B - Farndon B

Away

8

2

 

 

C - Gresford Colliery

Away

3

7

Tuesday 24 June

Flintshire Cup

B - v Esclusham

Coed Talon

Lost

 

Tuesday 24 June

Wel Counties

Llanfair PG

Home

6

4

Wednesday 25 June

Malpas

A - Whixall

Home

168

104

 

 

B - Wrenbury B

Away

131

146

Wednesday 25 June

Flintshire

A - Rhos

Home

NA

NA

 

 

B - Copperfields

Away

6

6

Thursday 26 June

Malpas Cup

B v Bangor-on-Dee A

Home

71

53

Saturday 28 June

Wrexham

A - Parciau A

Home

9

5

 

 

B - Parciau B

Away

5

9

 

 

C - Llay C

Home 11a.m.

7

7

Sunday 29 June

WCGBA

Senior Merit Final

Penyffordd

Mike

Riley

Monday 30 June

Veterans

C - Garden Village C

Home

9

1

Monday 30 June

Pairs

Llay

Away

2

6

Tuesday 1 July

Veterans

A - Rhos

Away

2

8

 

 

B - Flexsys B

Home

6

4

Tuesday 1 July

Wel Counties

Llanrwst

Away

2

8

Tuesday 1 July

Flint Sel Rob

B (15) v Mancot A (34)

Home

Won

 

Wednesday 2 July

Flintshire

A - Bailey Hill

Away

1

11

 

 

B - Airbus

Home

4

8

Friday 4 July

League Cups

B v Coedpoeth

6 Home 6 Away

Won

 

Saturday 5 July

Wrexham

A - Esclusham B

Away

8

6

 

 

B - Brymbo A

Home

3

11

 

 

C - Broughton

Away

7

7

Sunday 6 July

WCGBA

Wales v Cumbria

Home & Away

Won

 

Monday 7 July

Veterans

Inter-County

Clwydians

 

 

Monday 7 July

Pairs

Esclusham

Home

7

1

Tuesday 8 July

Veterans

A - Brymbo 

Home

3

7

 

 

B - Johnstown

Away

7

3

 

 

C - Coedpoeth B

Away

2

8

Tuesday 8 July

Wel Counties

Cup Round 2

Neutral Green

N/A

 

Wednesday 9 July

WCGBA

Veterans Merit

Qualifying Rounds

 

 

Wednesday 9 July

Malpas

A - Wrenbury A

Away

143

139

 

 

B - Malpas Sports

Home

148

157

Wednesday 9 July

Flintshire

A - Llay A

Home

5

7

 

 

B - Sychdyn B

Away

4

8

Saturday 12 July

BCGBA

Women's All-England

Llay

 

 

Sunday 13 July

Club

President's Day

11 a.m.

Betty Lucas

Alec Williams

Monday 14 July

Veterans

C - Leeswood

Home

3

7

Monday 14 July

Pairs

Gate HH A

Home

6

2

Tuesday 15 July

Veterans

A - Coedpoeth A

Away

8

2

 

 

B - Royston

Home

9

1

Tuesday 15 July

Wel Counties

Llanfair PG Village

Home

10

0

Wednesday 16 July

Veterans

League Cup Semi-Finals

TBA

 

 

Wednesday 16 July

Malpas

A - Chester Road A

Home

145

126

 

 

B - Waverton

Away

100

159

Wednesday 16 July

Flintshire

A - Coed Talon A

Away

4

8

 

 

B - Penyffordd

Home

10

2

Thursday 17 July

Malpas Cups

A v Chester Road

Malpas Farmers

69

66

Thursday 17 July

Malpas Cups

B v Farndon A

Hanmer

Lost

 

Thursday 17 July

Wrexham

A - Llay B

Home

10

4

Friday 18 July

Div 1 Cup

B v Corwen

6 Home 6 Away

Won

 

Saturday 19 July

Wrexham

B - Gate HH A

Away

3

11

 

 

C - Farndon A

Home 11a.m.

11

3

Sunday 20 July

Cyril Adams

A - v Johnstown

Esclusham

Won

 

Monday 21 July

Club

Committee Meeting

7.30 p.m.

 

 

Monday 21 July

Pairs

Gresford Colliery

Away

7

1

Tuesday 22 July

Veterans

A - Gresford Village A

Home

8

2

 

 

B - Castell Alun A

Away

1

9

Tuesday 22 July

League Cup

C - Parciau B

Bangor on Dee

135

147

Tuesday 22 July

Wel Counties

Trefnant

Away

2

8

Tuesday 22 July

Flint Sel Rob

B v Sychdyn B

Treuddyn

Lost

 

Wednesday 23 July

Malpas

A - Hanmer B

Away

Postponed

 

 

 

B - Cholmondeley B

Home

Postponed

 

Wednesday 23 July

Flintshire

A - Rhydymwyn

Away

5

7

 

 

B - Esclusham

Home

2

10

Thursday 24 July

Wrexham

A - Coed Talon A

Away

Postponed

 

Friday 25 July

W'ham W G

A (Sc) v Brymbo B (60)

Miners

207

164

 

 

B (20) v  Colliery (Scr)

Parciau

Lost

 

Saturday 26 July

BCGBA

Senior Merit Finals

Pilkington Rec

Matt

Bower

Saturday 26 July

Wrexham

B - Flexsys

Home

4

10

 

 

Gate HH C

Away

9

5

Monday 28 July

Pairs

Bersham

Away

2

6

Tuesday 29 July

Veterans

A - Aston A

Away

2

8

 

 

B - Garden Village A

Home

6

4

 

 

C - Gresford Village C

Away

3

7

Tuesday 29 July

Wel Counties

No Match

 

 

 

Wednesday 30 July

Malpas

A - Tattenhall A

Away

Postponed

 

 

 

No Fixture

 

 

 

Wednesday 30 July

Flintshire

A - Connahs Quay A

Home

8

4

 

 

B - Gresford Village

Away

2

10

Wednesday 30 July

WCGBA

Vets Merit Final

Criccieth

Peter

Lacey

Friday 1 August

Club

Cockbird Pairs

11 a.m.

Barbara

John

Saturday 2 August

Wrexham

A - Hawkesbury A

Away

7

7

 

 

B - Corwen

Home

9

5

 

 

C - Aston B

Home 11a.m.

10

4

Sunday 3 August

Cyril Adams

A v Esclusham

Gresford Colliery

Postponed

 

Sunday 3 August

BCGBA

County Semi-Finals

 

 

 

Monday 4 August

Veterans

C - Parciau B

Home

6

4

Monday 4 August

Pairs

Gate HH B

Home

6

2

Tuesday 5 August

Veterans

A - Gate HH A

Home

7

3

 

 

B - Gate HH B

Away

7

3

Tuesday 5 August

Wel Counties

Min-Y-Don

Away

7

3

Wednesday 6 August

Malpas

A - Tattenhall A

Away

154

98

Wednesday 6 August

Flintshire

A - Gresford Colliery

Away

5

7

Wednesday 6 August

Flintshire

B - Pentre Broughton

Home

11

1

Friday 8 August

Malpas

A - Hanmer B

Away

123

145

Friday 8 August

W G Rob Cup

A (0) V Bersham (40)

Llay Bottom Green

204

130

Saturday 9 August

Wrexham

A - Johnstown A

Home

13

1

 

 

B - Castell Alun

Away

8

6

 

 

C - Garden Village A

Away

5

9

Monday 11 August

Veterans

Inter-County

Deeside

13

11

Monday 11 August

Pairs

Brymbo

Away

3

5

Monday 11 August

Veterans

C - Rossett

Home

8

2

Tuesday 12 August

Veterans

A - Llay A

Away

8

2

 

 

B - Bersham

Home

9

1

Tuesday 12 August

Cyril Adams

A v Esclusham (Cup)

Gresford Colliery

173

242

Wednesday 13 Aug

Malpas

A - Hanmer A

Home

149

125

 

 

B - Malpas Farmers

Away

121

151

Wednesday 13 Aug

Flintshire

A - Hawkesbury

Home

4

8

 

 

B - Broughton & Bretton

Away

3

11

Thursday 14 August

Malpas

B - Cholmondeley B

Home

150

117

Saturday 16 August

Wrexham

A - Aston A

Away

7

7

 

 

B - Gate HH B

Home

8

6

 

 

C - Miners

Away

4

10

Sunday 17 August

Cyril Adams

Final 3 p.m.

Gresford Village

Esclusha

 

Monday 18 August

Club

Committee Meeting

7.30 p.m.

Postponed

 

Monday 18 August

Pairs

Llay

Home

6

2

Tuesday 19 August

Veterans

A - Chirk

Home

9

1

 

 

B - Flexsys A

Away

3

7

Tuesday 19 August

Wel Counties

Rhos Park

Home

9

1

Wednesday 20 Aug

Malpas

A - Bunbury A

Away

147

129

 

 

B - Farndon

Home

127

146

Wednesday 20 Aug

Flintshire

A - Fron Park

Away

6

6

 

 

B - Greenfield

Home

9

3

Saturday 23 August

Wrexham

A - Llay A

Home

9

5

 

 

B - Chirk

Away

5

9

 

 

C - Bersham

Home 11a.m.

2

12

Monday 25 August

Veterans

C - Esclusham

Home

NA

 

Monday 25 August

Club

Committee Meeting